Nowoczesne technologie nieustannie zmieniają różne aspekty naszego życia, a pszczelarstwo nie jest wyjątkiem. Inteligentne ule, wyposażone w zaawansowane systemy monitorowania, stają się coraz bardziej popularne wśród pszczelarzy na całym świecie. Czy staną się niezbędnym elementem pszczelarstwa przyszłości?

Dotacja KOWR obejmuje wagi pasieczne.
Wagi pasieczne podlegające dofinansowaniu mogą występować w różnej konfiguracji od najprostszych wag, po bardziej złożone zawierające czujniki warunków wewnątrz ula (Serce Ula 3.0.). Jeżeli chcesz, aby dane były synchronizowane automatycznie niezależnie od tego gdzie jesteś, jeden z zestawów w danej lokalizacji musi zostać wyposażony w bramkę GSM. Bramka GSM wystarczy jedna dla całej pasieki. Aby jeszcze bardziej ograniczyć koszty, możesz zrezygnować z bramki i synchronizować dane za pomocą aplikacji - jest to bardzo proste.
Pszczoły narażone są na wiele czynników, które zagrażają ich życiu, m.in. pasożyty, choroby, zagrożenia środowiskowe oraz złe odżywianie. Z pomocą pszczelarzom przychodzą nowe technologie. Dzięki nim mamy możliwość zbierania danych, przechowywania ich i analizy. To powoduje, że możemy lepiej zrozumieć zachowanie i zdrowie pszczół, by móc na czas interweniować w momentach zagrożenia, które bez interwencji człowieka oznaczały by dla nich problemy prowadzące nawet do śmierci. Jednym z takich narzędzi jest Serce Ula.
Pszczelarze hodują pszczoły z różnych powodów, niektórzy traktują to jako hobby inni jako biznes. Lecz niezależnie od powodu, niemal każdy kto pracuje z pszczołami jest nimi zafascynowany. Nowe technologie, a w tym wagi pasieczne dostarczają informacji o zachowaniu pszczół. Ale czy mogą również wpłynąć na sposób w jaki pszczelarze zarządzają pasiekami? Czy umożliwią one pszczelarzom lepsze zrozumienie pszczół oraz zdobycie jeszcze większego doświadczenia w tej profesji?