6 najważniejszych powodów dlaczego warto mieć wagę pasieczną 0

Pszczelarze hodują pszczoły z różnych powodów, niektórzy traktują to jako hobby inni jako biznes. Lecz niezależnie od powodu, niemal każdy kto pracuje z pszczołami jest nimi zafascynowany. Nowe technologie, a w tym wagi pasieczne dostarczają informacji o zachowaniu pszczół. Ale czy mogą również wpłynąć na sposób w jaki pszczelarze zarządzają pasiekami? Czy umożliwią one pszczelarzom lepsze zrozumienie warunków panujących w ulu oraz zdobycie jeszcze większego doświadczenia w tej profesji?

Poniżej znajdziesz 6 najważniejszych powodów, dlaczego warto posiadać wagę pasieczną.

1. Dyskrecja

Ważne jest, żeby doglądać swoich pszczół, sprawdzać co u nich słychać, ale czasami warto też dać im trochę spokoju i przestrzeni. Pszczoły nie zawsze dobrze znoszą kiedy ich ul jest otwierany, a szczególnie jeśli miałoby to zdarzać się zbyt często lub w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Często będziesz miał ochotę sprawdzić jak idzie produkcja miodu, ale wyciąganie i sprawdzanie każdej ramki może być stresujące zarówno dla pszczelarza jak i dla pszczół. 

2. Pomiar ilości miodu

To główny cel większości pszczelarzy. Umiejętność przewidzenia ilości miodu jakie pszczoły wyprodukują jest dla nich kluczowe. Co równie istotne część miodu powinna pozostać w ulu, aby pszczoły miały czym się żywić. Waga pasieczna pozwoli kontrolować zużycie pokarmu, żebyś był w stanie w odpowiednim czasie zareagować i pomóc swoim pszczołom, jeśli zajdzie taka potrzeba.

3. Dostępność i jakość pożytku 

Analizując dane pomiarów wagi, możesz określić w jakich ilościach otaczające rośliny dostarczają pożytku oraz czy kolonie potrafią go wykorzystać. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować, które rośliny oraz w jakim okresie najlepiej służą Twoim pszczołom. W przypadku pasiek wędrownych możemy z łatwością określić pojawienie się pożytku oraz moment, w którym należy odwiedzić ule w celu wykonania przeglądu. 

Zamów Wagę Pasieczną >> Tutaj

4. Przetrwanie zimy

Waga pasieczna dostarcza nam informacji, by pomóc pszczołom w przetrwaniu jednego z trudniejszych dla nich okresów - zimy. W tym czasie dostępna ilość pożywienia jest zależna od zapasów, które pozostawiliśmy pszczołom z ich całosezonowej pracy oraz tego, czym i w jakiej ilości zdecydowaliśmy się je podkarmiać.

Tutaj pomocna okazuje się waga pasieczna. Dzięki pomiarom możesz bez sprawdzania zawartości podkarmiaczek oszacować, czy pszczoły wymagają Twojej interwencji, czy też poradzą sobie same do końca sezonu zimowego.

(Jeśli czytasz to na telefonie i literki są zbyt małe, rozwiń menu w prawym górnym rogu i kliknij " "Wersja na komputer". Dzięki temu będziesz w stanie powiększyć tekst. Pod artykułem znajdziesz również grafikę w formie pliku do pobrania.)

5. Nastrój rojowy

Często zdarza się, że w ulu pojawia się nastrój rojowy. Może powodować wiele problemów, jak np. zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny produkcyjnej, utrata wartościowej matki albo mniejsza produkcja miodu. 
Dzięki wadze pasiecznej szybko zorientujesz się, kiedy Twoje pszczoły się wyroiły i dzięki historycznym zapisom z wagi będziesz w stanie oszacować, jak wpłynie to na produkcję miodu.

6. Zdrowie kolonii pszczelej

Określenie zdrowia kolonii pszczelej to nie łatwe zadanie nawet dla doświadczonego pszczelarza, a co dopiero dla osoby początkującej. Posiadając dane historyczne dotyczące wahań wagi oraz robiąc notatki podczas inspekcji, będziesz w stanie lepiej zrozumieć pewne procesy zachodzące w Twoich ulach.  Będziesz doskonalił swoje umiejętności opieki nad pszczołami zapewniając im coraz lepsze warunki rozwoju, a także zaplanujesz niezbędne działania, które zapobiegną utracie kolonii oraz miodu.  

Podsumowując, waga pasieczna w połączeniu z obserwacją uli dostarcza wielu ważnych i ciekawych informacji - od ilości miodu i pszczół zaczynając, po dostępność pożytków, zdrowie i kondycje kolonii pszczelej. Jest ona przydatnym narzędziem, którego zakup powinien rozważyć każdy pszczelarz. Dzięki wadze można wyciągać wnioski o tym co dzieje się w pasiece. Kiedyś nie używano takich narzędzi, bo ich nie było, były mało dostępne lub nie tak wygodne w użytkowaniu. Dlaczego teraz nie skorzystać z czegoś, co może Ci pomóc i ułatwić pracę?

 

Interesuje Cię zakup wagi? 
Zapraszamy do naszego sklepu. Kliknij -->>> Tutaj

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl