Wyobraź sobie spacer po sklepie, w którym półki stoją niemal puste. Kiedyś wypełnione były kolorowymi owocami i warzywami. Tak mógłby wyglądać świat bez pszczół. Na całym świecie pszczoły zapylają około 80% upraw, wpływając na co czwarty kęs spożywanej przez nas żywności.
Pszczoły narażone są na wiele czynników, które zagrażają ich życiu, m.in. pasożyty, choroby, zagrożenia środowiskowe oraz złe odżywianie. Z pomocą pszczelarzom przychodzą nowe technologie. Dzięki nim mamy możliwość zbierania danych, przechowywania ich i analizy. To powoduje, że możemy lepiej zrozumieć zachowanie i zdrowie pszczół, by móc na czas interweniować w momentach zagrożenia, które bez interwencji człowieka oznaczały by dla nich problemy prowadzące nawet do śmierci.
Jednym z takich narzędzi jest Serce Ula. Wszystkie zebrane dane możesz odczytać w aplikacji mobilnej dostępnej na smartfonie i komputerze. Żeby odczytywać dane na bieżąco możesz albo podejść z telefonem do swojej pasieki i je pobrać lub skorzystać z Bramki GSM, która zbiera dane z urządzeń automatycznie co godzinę i przesyła je do aplikacji. Jest to szczególnie przydatne dla pasiek wędrownych oraz dla osób, które mają ule dalej od domu.
Pomiar temperatury i wilgotności.
Pszczoły miodne regulują temperaturę i wilgotność aktywnością mięśni, ruchem skrzydełek, zbijaniem się w grupy. Kolonia potrzebuje idealnej temperatury oraz wilgotności aby móc prawidłowo funkcjonować, produkować miód oraz przetrwać zimę. Czujniki Serca Ula zbierają i analizują dane pomiarowe, dzięki czemu będziesz mógł odpowiednio wcześnie zareagować i pomóc swoim pszczołom. Natomiast jeśli wszystko będzie w normie, będziesz mógł spać spokojnie nie zastanawiając się, czy Twoje pszczoły mają się dobrze.
Analiza dźwięku
1) Problem z królową: Serce Ula analizuje dźwięki wydawane przez pszczoły i potrafi sygnalizować problemy z królową (status żółty - podczas inspekcji należy ją sprawdzić) lub jej brak (status czerwony).
Zielony: wszystko OK, Żółty: mały problem, Czerwony: duży problem, Szary: zbyt mała ilość danych
2) Przygotowanie do rojenia: Standardowa częstotliwość kolonii pszczelej to 200Hz. Gdy są gotowe do wejścia w nastrój rojowy, częstotliwość rośnie do 240Hz. Podczas nastroju rojowego częstotliwość wynosi około 270Hz a gdy wzrośnie do 300Hz, w krótkim czasie nastąpi rójka (w zależności od pogody).
Informacja o rojeniu może pomóc:
1) zminimalizować utratę pszczół
2) zmaksymalizować zyski dzięki zoptymalizowaniu czasu robienia odkładów. Serce Ula pomoże Ci w poczekaniu z robieniem do go do ostatniego bezpiecznego momentu. Dzięki czemu nie zrobisz tego za wcześnie, utrzymując silną kolonię przez dłuższy czas, ani za późno, kiedy Twoja kolonia już się wyroi.
3) Aktywność kolonii: wykres amplitudy wskazuje aktywność kolonii oraz reakcje na różne zdarzenia (leczenie, zbiór nektaru, atak intruza itp.) Zakres pomiaru zaczyna się od kilku w zimę po dziesiątki i setki dla mocnej kolonii w okresie letnim.
Serce Ula to urządzenie pomiarowe, które dostarcza wielu przydatnych informacji. Co szczególnie ważne, informacje te otrzymuje się bez otwierania ula, dzięki czemu czynnik stresujący dla pszczół jest ograniczany do minimum.
Co więcej, dane te pomagają w utrzymaniu kolonii w jak najlepszej kondycji. Dodatkowo zapobiegają utracie pszczół oraz przyczyniają się do zwiększenia zysku z konkretnego ula. Serce Ula jest przydatnym narzędziem dla początkującego pszczelarza, który będzie w stanie szybciej nauczyć się podstaw opieki nad pszczołami ponosząc mniejsze straty. Natomiast doświadczonemu pszczelarzowi pomoże jeszcze bardziej zoptymalizować zarządzanie pasieką i ograniczyć czas i wysiłek poświęcony na inspekcję każdego ula.